Turkcell’in eski CEO’su Süreyya Ciliv’in kardeşi Süleyman Ciliv’e ait 77 İnşaat, Afganistan’da çimento fabrikası kuracak

Gökmen Mert KURAL

Hem Taliban öncesi hem de Taliban yönetimi sonrasında Afganistan’da iş yapan en büyük müteahhitlik şirketi 77 İnşaat. Turkcell’in efsane CEO’su Süreyya Ciliv’in kardeşi Süleyman Ciliv’e ait 77 İnşaat, ülkedeki en önemli enerji projelerine imza atıyor.

Taliban Yönetimi’nin ilk büyük projesi olan Helmand Bölgesi’ndeki Kajaki Barajı’nın 51 megavatlık hidroelektrik santralinin yanına ikinci faz olan 160 milyon dolarlık 100 megavatlık santrali de tamamlayan 77 İnşaat, geçtiğimiz günlerde yenilenebilir enerjiye yönelik bir anlaşma daha imzalamıştı.

Taliban yönetiminin Başbakan Yardımcısı Vekili Molla Abdulgani Birader, Su ve Enerji Bakan Vekili Abdul Latif Mansur, Taliban yetkilileri ve 77 İnşaat Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Ciliv’in katılımıyla gerçekleşen anlaşmayla 77 İnşaat, Kabil’in Naglu bölgesinde 22 megavatlık güneş enerji sistemleri inşa edecek.

SADECE 3 ŞEHİRDE ÇİMENTO ÜRETİLİYOR

77 İnşaat, yeni anlaşmanın imzası kurumadan, bir projeye daha hazırlanıyor. Türk şirketi, dünyanın en zorlu bölgelerinden olan Afganistan’da çimento fabrikası kurmak istiyor.

Maden ve Petrol Bakanı Vekili Shahabuddin Delawar yapılan görüşmede Jawzjan eyaletinin Yatim Taq bölgesinde bir çimento fabrikası yatırımı konusunda görüşmelerde sona yaklaşıldı.

Afganistan’da şu anda sadece Kandahar, Parwan ve Herat illerinde özel şirketler tarafından çimento üretimi yapılıyor. Bu anlaşma yatırımına dönüşürse, Taliban döneminde ilk kez Batı’dan bir yatırım yapılacak ve ülkedeki dördüncü bir kent bu sektörle tanışacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x